Френският производител Citroen най-после показа ново поколение на компактния си хечбек С4 2020 пред българските автомобилни журналисти.
Новият Citroen С4 изглежда като кръстоска между двата си предшественика – с повдигнатата стойка на Cactus, но и с купе-образния покрив, познат още от първата генерация на С4 от 2004. Той е първият модел, чийто дизайн бе завършен под ръководството на новия главен дизайнер Пиер Льоклер, чието име свързваме с революционната за времето си първа генерация BMW X6. Не случайно някои наблюдатели нарекоха новия Citroen С4, малкото BMW на шестицата.
Дизайнерският прочит е съвсем нов дори в сравнение с бестселъра C5 Aircross и загатва как ще изглеждат и следващите нови модели на марката. Отличителни са задните светлини, различни от всичко досега при Citroen. LED светлинният подпис е във формата на V, както опред, така и отзад. Именно с това решение се поставя началото на по-динамичен и по-забележим на пътя стил на марката веднага се налага усещането за комфорт и модерна визия.
Citroen представи новото поколение на компактния C4, но с дизайн, характерен за кросоувър сегмента. Късите преден и заден надвес в комбинация с колелата с голям диаметър (690 мм) и просвет от 156 мм, по-голям от този при конкурентите VW Golf, SEAT Leon и Ford Focus, придават на автомобила открояващ се силует, като по този начин С4 разчупва стереотипите и въвежда нови правила в сегмента на компактните хечбеци. Новият подход не свършва дотук, защото е вдъхнат различен живот на CMP платформата на групата PSA – най-малката от архитектурите на компанията, използвана при Peugeot 208 и Corsa. На пръв поглед изглежда, че Citroen. С4 е взел по-проста и вероятно по-евтина база, и след това е разтегнал междуосието до максимум, за да поддържа семеен автомобил вместо супер мини. Запазени са в долната част на купето защитните пластмасови панели Air Bump , познати от Cactus.
Всеки клиент избира да може да конфигурира автомобила си по свой вкус, благодарение на възможните 31 на брой комбинации на цветове, 7 екстериорни цвята, плюс 5 вътрешни и цветни пакети с разнообразна дамаска и 6 предложения за оформление на индивидуален интериор. Благодарение на купеобразния дизайн се е достигнало до по-голямо пространството за пътниците отзад, независимо от габаритите им. Усвоено е достатъчно място от главите им до тавана, както и това пред коленете им. Харесва се и спортния заден спойлер над петата врата.В интериора има приятни изненади. 10-инчовата информационно-развлекателна система е удобно разположена за очите в центъра на таблото. Вътрешното пространство е с впечатлителни размери за подобен тип купе. Може донякъде да е за сметка на багажното пространство, което има обем от 380 л. Задната седалка се разделя 2/3 и 1/3.
Позицията на шофьора е прецизирана , седалките Advanced Comfort са удобни и стандарт за всички модели. В зависимост от нивото на оборудване се предлагат четири възможности – live pack, feel, feel pack и shine. Наличен е Bluetooth, DAB радио, автоматичен климатик, Citroen Connect Box. Получавате съвместимост както с Android, така и с Apple, заедно с портовете USB-A и USB-C.
Изненадата в класа е наличието на съвсем нов държач за таблет, който излиза от отредена за него жабка. Той не е необходимо да бъде само от марката i-Pad. Монтиран е в горната дясна част на таблото и се „показва“ при натискане на бутон. Пътникът отдясно може да работи с прибора си като в мобилен офис. Воланът се регулира по височина и дълбочина. Той е с електроусилвател с променливо усилие. В кокпита не ми харесва централната конзола, която разделя пътниците отпред. Прекалено широка е, сякаш е взета от по-голям модел на BMW, и за по-едри пасажери създава неудобство за коленете.
За безопасността се грижи Active Safety Brake системата. В стандартното оборудване е налично система за ограничаване на скоростта, система за предупреждение на водача за напускане на лентата и електронен помощник за поддържане посоката на движение в лентата. Има и система за предупреждение при евентуален сблъсък с предходния автомобил Налични са ABS, ESP, ASR, REF – електронно разпределение на спирачното усилие, AFU –авариен спирачен път, както и Active Safety brake с видео камера. На предното стъкло автоматично се показва и Head up дисплей. Полезна е и системата за понижено внимание на водача и визиолизиране с чаша за кафе. Имаме разпознаване на знаците за ограничение на скоростта. Вратите автоматично се заключват, разчита се и на фронтални и предни странични въздушни възглавници, както и възглавници тип завеси за предните и задните места.
Bcичĸи нoви С4 щe имaт пpoгpecивнoтo xидpaвличнo oĸaчвaнe нa Сіtrоеn, ĸoeтo бeшe изпoлзвaнo и зa С5. Πpи нeгo eнepгиятa oт paбoтaтa нa aмopтиcьopитe ce paзпpъcĸвa пoд фopмaтa нa тoплинa, a xидpaвличнoтo мacлo плaвнo зaбaвя движeниятa нa ĸyпeтo пpи нepaвeн тepeн, зa дa дocтaви истинско удоволствие.Прогресивната хидравлична възглавница е известна като Progressive Hydraulic Cushions и именно тя създава комфорта при пътуване. В началото имаме по-плавна возия, но с увеличаването на скоростта колата стъпва по-твърдо. Няма в купето шумове от движението на гумите, както и от вятъра, пластмасата по таблото не потропва и това говори за добра изолация.
Kyпyвaчитe нa С4 имaт избop мeждy eдин бeнзинoв, eдин дизeлoв мoтop и изцялo eлeĸтpичecĸo зaдвижвaнe. Бeнзинoвият e 1,2-литpoв тpицилиндpoв РurеТесh aгpeгaт, ĸoйтo се предлага с мoщнocт oт100, 130 или 155 ĸ.c., a дизeлoвият e 1,5-литpoв c мoщнocт oт 110 и 130 ĸ.c. Моторите са освен с 6-степенна механична и с 8-степенна автоматична скоростна кутия. Heзaвиcимo oт тpaнcмиcиятa oбaчe, зaдвижвaнeтo нa С4 e caмo нa пpeднитe ĸoлeлa, вĸлючитeлнo и пpи вepcиятa c eлeĸтpичecĸo зaдвижвaнe.
Голямата промяна в e-C4 100 kWh като електромобил се дължи на желанието на производителя да продава на разумни цени. EV версията акцентира върху автономията на базата на WLTP, оценена на 350 км автономен пробег и бързото зареждане на 80% от батерията за 30 минути. С приложението Free to Move ще видите къде точно можете да презаредите колата си. Електрическата версия e-C4 ползва системата от Peugeot e208, с 50-киловатчасова батерия.
Тестваният от екипа ни автомобил беше с бензинов 1,2 литров, 3-цилиндров мотор, с 12 клапана и системата Stop&Start с усилен стартер, турбокомпресор , с директно впръскване. Максималната мощност от 131 к.с. се постига 5500 об/мин. Максималният въртящ момент е 230 Hm при 1750 об/мин. Трансмисията беше 8-сепенен автоматик. Диаметърът на завой между тротоари е 10,9 м. Максималната скорост е 200 км/ч., от 0 до 100 км /ч ускорява за 9,4 сек. Средният разход на гориво по каталог е 5,8 л/ 100 км. Обемът на резервоара е 50 л. Обемът на багажника със свалени задни седалки достига 1250 л.
В историята на модела Citroen C4 са реализирани на пазара 12,5 милиона бройки, поразителна цифра за всеки генерален автомобилен производител. Базовата цена на новите бензиновите модели е 36 600 лв., при дизелите цените стартират от 40 400 лв.
Станчо ШУКЕРОВ
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4