Български евродепутати спряха две петиции срещу АЕЦ „Козлодуй”

Български евродепутати спряха две петиции срещу АЕЦ „Козлодуй”

Български евродепутати от различни политически групи се противопоставиха на поредните нарочни петиции, целящи възпрепятстването на проекти с национално значение и огромна обществена отговорност, каквито са разширяване експлоатацията на 5-и и 6-и реактор на АЕЦ „Козлодуй“, както и управлението на радиоактивните отпадъци в държава с традиции и потенциал в развитието на ядрения сектор.

На свое редовно заседание Комисията по петиции разгледа две петиции относно бъдещето на АЕЦ „Козлодуй“ и опасения за безопасността по отношение на хранилищата за радиоактивни отпадъци (НХРАО) в България. Петициите бяха разгледани в присъствието на петиционера.

Българските представители в Европейския парламент Ангел Джамбазки, Андрей Слабаков (ВМРО/ЕКР), Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) и Петър Витанов (БСП/С§Д) се изказаха срещу петициите, целящи да спрат реализацията на единствения проект, който е пряко свързан с ангажиментите, поети от Република България като страна членка на ЕС, към Общността по отношение извеждането от експлоатация на ядрени съоръжения, в това число и управлението на радиоактивни отпадъци. Българските евродепутати се обявиха срещу използването на фрази, извадени от контекста на задълбочените и професионално извършени анализи, какъвто е Докладът по ОВОС за НХРАО и представляващи откровени лъжи писания с цел да подведат обществеността и институциите не само на национално, но и на европейско ниво.

Слабаков коментира, че вносителите търсят възможност да се облагодетелстват.

Джамбазки посочи, че българската АЕЦ е най-чистата в Европа, както и че ядрената енергетика е най-щадящата за природата форма за производство на енергия.

В подкрепа на българските евродепутати се обяви и Европейската комисия. Според информацията, с която ЕК разполага, и след направени проверки и консултации с експертни групи на база предоставената от българското правителство информация Комисията е заключила, че националното хранилище не представлява опасност за здравето, водата, почвата или въздуха на нито една държава членка. В същото време България е спазила всички законови изисквания на българското законодателство, стандартите за безопасност на Международната агенция за атомна енергия, Стратегията за управление на отработеното гориво и радиоактивни отпадъци до 2030 г., както и добрите практики в другите европейски страни. Вследствие на всичко това Комисията е решила да не предприема други действия спрямо България, тъй като не могат да бъдат открити нарушения на европейското законодателство.

След проведения сериозен дебат и изказаните добре обосновани аргументи против петициите те бяха обявени за затворени.

Това не е първият случай, в който екологични организации се опитват да злоупотребяват с правото на петиции, целейки да блокират важни за развитието на страната ни проекти. Такъв беше случаят и с петицията срещу ЛОТ 3.2 на автомагистрала „Струма“.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4