Забравеният музикален гений Васко Абаджиев

Чували ли сте името Васко Абаджиев? На 14 януари 1926 г. в София се ражда един от признатите музикални гении на 20-и век, наричан българския Моцарт, “дете-чудо”, “Паганини на XX век”

Още на 6-годишна възраст Васко прави дебют като цигулар, деветгодишен завършва Консерваторията и става най-младият дипломант в историята на българското висше образование. На единадесет години започва да следва в Музикалната академия в Брюксел, Белгия. Дебютът му в музикалните среди в Европа е, когато посещава международен конкурс по пеене и цигулка във Виена заедно с баща си, който е член на журито. Крехката възраст на момчето не му позволява да участва в надпреварата. Това не пречи на Васко да се включи неофициално в съревнованието. Още тогава с цигуларски стаж не по-дълъг от година и половина детето смайва всички присъстващи и става сензация в музикалните среди. Историята се повтаря отново в Брюксел, когато Васко е на 10 години. Той все още няма нужната възраст, за да участва пълноправно, но отговаря на всички други изисквания – включително притежава диплома за завършено музикално образование и доказателства за минали изяви. Със специалното писмено разрешение на провеждащите мероприятието, Васко започва да се готви за неофициален участник. Васко завършва състезанието с най-висок брой точки от всички участници, което го прави неоспорим победител, макар и непризнато. С това участие отново спечелва вниманието на медиите и е канен на лична аудиенция с кралицата, която после го дарява със значителна финансова премия.

През следващите няколко години Васко Абаджиев печели няколко престижни конкурса. Като абсолвент в Академията, на 12-годишна възраст е удостоен с първа награда на международния конкурс в Лиеж и гостува на крал Леополд… Следват поредица от концерти c най-известните филхармонии и симфонични оркестри в Европа под диригентството на Вилхелм Фуртвенглер, Вилем Менгелберг, Карл Бьом и др. В средата на Втората световна война Васко Абаджиев заминава със семейството си в Германия и започва да следва във Висшето училище по музика в Берлин – специалност композиция и контрапункт. Завръща се в България в началото на 50-те години. От 1952 до 1956 г. В. Абаджиев изнася десетки концерти у нас. Ето какво казва за него проф. Владимир Аврамов: “Извън Бах и Паганини, Васко свири всички автори по свой начин, който може и да е необичаен за слушателя. Той сякаш казва – ето, аз го свиря така, опитай се да го харесаш. И ти в края на изпълнението установяваш, че тази интерпретация ти харесва, нищо, че ако я гледаш под микроскоп, ще има някои недостатъци. Ето защо Васко е легендарен и хората харесват различни неща от него, просто това е геният – неординерен, особено завладяващ.”

След прекарана катастрофа, той е принуден да работи като куриер в издателство и да свири в моряшки кръчми на квартала “Санкт Паули” в Хамбург. За съжаление детската му слава се оказва непосилна и с напредването на времето и като някои от най-големите класици в музиката, Васко загива в бедност и забрава на 52-годишна възраст.

Нека отдадем почит на гения, личността и таланта на Васко Абаджиев, който отговаря на предложението да стане световно известен концертиращ цигулар при условие, че се откаже от българското си гражданство с: „Не мога. Аз съм българин“

Чуйте изпълнения на Васко Абаджиев в сайта, посветен на него

Вижте всички подробности за биографията му


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4