Откриха човешки зъб на 560 хиляди години
Френски студенти направиха епохално откритие. Учените намериха човешки зъб на 560 000 години. Находката беше направена в прочутата праисторическа пещера Кон д’Араго, недалече от град Перпинян, Южна Франция. Находката е получила названието „Араго 149”. Според археолозите това е най-старата част от човешко тяло, откривано някога в страната и е рядкост за този период в Европа.
Пещерата е използвана от хората в период от около 700 хиляди години. Зъбът е намерен на 23 юли по време на разкопки в Tautavel, един от най-важните праисторически обекти в Европа, където около 40 доброволци работят под надзора на учени.
Двамата студенти Камий Жаке и Валентин Льошер откриват долния зъб на възрастен мъж, без наоколо да е имало други човешки останки. Палеонтологът Тони Шевалие, изследовател в археологическа лаборатория Tautavel, нарече това “голямо откритие.”
„Този зъб ще помогне да бъде запълнена празнината между най-старите човешки вкаменелости, по-специално открити в Испания и Германия, и по-нови такива. Възрастта на находката предхожда със 100 000 години най-древния от известните европейци – „Човека от Тотавел”, подчерта Шевалие.
Зъбът е открит в пласт на възраст от около 560 хиляди години – един сух, студен и ветровит период. Намерени са праисторически инструменти и кости от животни, особено коне, елени, овце и биволи. “Ние вярваме, че тези хора са живели дълго време в пещерата или са я посещавали редовно, коментира Шевалие. – Също така знаем, че районът е бил доста студен навремето. Било си е степ, без дървета. Имало е дълги периоди на заледяване, като една миниледникова епоха направо си е било.”
Тези най-нови открития все още не са били обект на научна публикация, но Tautavel е призната за еталон от археолози от цял свят.
През последните 50 години нееднократно са правени разкопки в пещерата. През 1970 г. в района е открит и човешки череп на близо 450 000 години, известен на учените като „Таутавелският човек.”
Кристиан Перено, геолог и археолог, който е бил директор на разкопките в Tautavel в продължение на девет години, коментира пред АП, че екипът му използва няколко процеса на изследване, за да се определи възрастта на зъба.
Професор Крис Стрингър от Природонаучния музей в Лондон смята, че зъбът най-вероятно е от вида, наречен “Хайделбергски човек”. Той вече е известен от пещерите Arago (в Tautavel) във Франция, Mauer в Германия и Boxgrove в Англия. “Ако открием зъбен камък, ще можем да разберем какво е било хранителното меню на древните хора”, убеден е професор Стрингър.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4