Студентски клуб „Единство и сила” изпрати нарочно писмо до ректора на Софийски университет „Св. Климент Охридски” и до декана на Историческия фалуктет на висшето учебно заведение. Повод е представяне на книга на сръбския професор Божица Младенович, която всъщност е дневникът наКоста Воинович-Косовец.
Тази историческа фигура е свързана с погроми над град Босилеград и издевателства на българото население там. Студентите се възмущават, че е допуснато да се проведе подобно събитие едва ли не във възхвала на великосръбския шовинизъм и поставят въпроси защо не са поканени студентски организации, преподаватели и историци, за да се проведе дебат за мястото на тези събития в историята и оценката им от днешна гледна точка.
Клуб „Единство и сила” подчертават, че представянето най-малкото е проява на лош вкус предвид факта, че през миналата 2017г. се почетоха 100 години от опожарявнето на Босилеград, като честването беше в присъствието на вицепрезидента г-жа Иляна Йотова.
Ето и пълният текст на отвореното писмо:
„До
Декана на Исторически факултет на
СУ „Св. Климент Охридски“
От Студентски клуб „Единство и сила”
Копие:
До
Ректора на СУ „Св. Климент Охридски“
ОТВОРЕНО ПИСМО
Уважаеми господин декан,
С учудване разбрахме, че полулегално и без никакво уведомление на 20.04.2018г. в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ в 35 зала се е провело представяне на книгата на сръбския професор от Нишкия университет Божица Младенович, която всъщност е дневникът наКоста Воинович-Косовец. Като историк, предполагаме, че сте запознат с неговата личност. И все пак да подчертаем, че това е човекът, който заедно с Коста Печаняц е подложил на опожаряване Босилеград, избил десетки мъже, жени и деца, и унищожил съдбите на стотици българи. Книгата представя много едностранчиво събитията около т.нар. Топлишко въстание, където българската армия е изкарана едва ли не армия от зверове, пък самите сръбски нелегални чети – като освободители. Искаме да припомним, че през 2017-та година се навършиха 100 години от опожаряването на Босилеград и, за да почете жертвите на сръбските издевателства там, бе дори вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова.
Във връзка с това, господин декан, питаме:
- Защо това събитие не бе оповестено сред студентската и преподавателска общност в Университета?
- Защо не бе поканен нито един български историк или учен, който да представи българската гледна точка на събитията?
- Ще поискате ли от сръбските си колеги, реципрочно български историци да представят книги, документи и факти в Нишкия университет?
Ние от Студентски клуб „ Единство и сила”, бихме искали да ни съдействате при представянето на книгата за организацията „Въртоп”, а именно „ Годен за терористически акции” от Румен Евтимов, в която са описани борбите на българите срещу великосръбския шовинизъм и освобождение на Западните покрайнини.
И накрая, господин декан, искаме да Ви призовем да не се поддавате на великосръбския шовинизъм, довел до не една и две войни на Балканите, а като декан на Историческия факултет на Софийския университет, на първо място да отстоявате историческата истина и да не допускате вмешателство на чужди интереси и исторически фалшификации на територията на Университета.
24.04.2018 г. С уважение:
/В. Лалов/“