Появата на червеното килимче под арката пред храма „Св. Александър Невски“ е мистерия за авторите на проекта, а по план самата арка е трябвало да бъде с по-големи размери.
Това става ясно от позиция на фондация „Колективът“, автор на временните намеси на площада около катедралния храм, разпространена в социалните мрежи. Арката пред „Свети Александър Невски“ беше премахната броени дни след поставянето ѝ след като провокира редица негативни коментари.
Как арката „Светлината в нас“ разбуни обществото?
В дълга публикация в социалните мрежи от „Колективът“ дават подробности за проекта и първоначалния замисъл на коледното оформление на площада.
Слоганът “Светлината в нас” е вдъхновен именно от светването на храма, както и от предстоящите светли християнски празници.
От организацията разказват, че са работили безвъзмездно като са реализирали проекта в краткия срок от две седмици.
„Мистерия е откъде се е появило известното червено килимче, тъй като в групата ни такава намеса не бе обсъждана, но ако го открием някъде бихме го запазили“, посочват от „Колективът“.
В заложения чертеж арката беше с размер 7 м в широчина и 4,5 м височина – мащаб, който кореспондира на мащаба на улицата, и същевременно позволява преминаването на пожарни и аварийни автомобили, посочват от „Колективът“. Проектът е променен в последния момент.
„Два дни преди деня на инсталацията на терен, в чата на работната дизайн група, към екипа ни бе изпратен скрийншот с изменение в дизайна на арката, където забелязахме лека промяна в композицията.
Това, което пропуснахме е, че и стойностите на размерите на арката също са били променени. След инсталацията разбрахме, и причината – крайна оферта за 7-метровата арка по обективни причини е предоставена в последния момент и сумата за нея е била несъвместима с отдавна заложената бюджетна рамка за коледно-новогодишните дейности на общината“, посочват от „Колективът“.
От фондацията, обаче поясняват, че дори и да са забелязали навреме корекциите в размера на арката, вероятно щяха да се съгласят с това.
„Защото намесите от това естество в градската средата са динамични, краткосрочни, подлежат на грешки, публично обсъждане и когато не се харесат твърде от обществото винаги могат да бъдат премахнати, както се и получи. От друга страна, ако една такава временна намеса е високо отличена, тя следва да бъде поощрена, припозната от администрацията на града и запазена, или развита в перманентна форма както в много добри примери по света.
Големият позитив, който успяхме да открием в цялата тази ситуация, е че ставаме свидетели на тенденция, в която обществото ни става все по-чувствително към средата около себе си и реагира на промените в нея. Силно се надяваме, обаче, тази обществена енергия да бъде насочвана към позитивни и съществени промени и да ражда градивни разговори“, посочват от фондацията.
От „Колективът“ уточняват и че в дизайна на пространството не е участвала арх. Заря Врабчева, каквито твърдения се появиха в пространството. Нейната роля е консултантска и касае сценографията на потенциални бъдещи музикални събития на площада.
Източник: БНТ