Как „Славия“ се спаси от изпадане през 1984 г.

Как „Славия“ се спаси от изпадане през 1984 г.

„Славия“ се намира на незавидно място в класирането на Първа лига. Досега на пръстите на едната ръка се броят случаите, когато „белите“ са се оказвали замесени в битката за оцеляване. Може би най-драматично е през сезон 1983/1984. Именно за този шампионат ще ви разкажем в следващите редове…

В първия кръг „Славия“ посреща „Беласица“ и е записан фалстарт – 0:2. Сашо Вуков и Георги  Митрев се разписват за петричани.

Изненадващата издънка на домакините коства уволнението на старши треньора Атанас Пържелов. Той е заменен от легендата на „Марек“ Янко Динков. Постигналият толкова феноменални успехи начело на дупничани специалист стартира в „Славия“ с реми – 1:1 срещу „Спартак“ във Варна. 18-годишният вратар на гостите Антонио Ананиев спасява дузпа на Живко Господинов.

После обаче идва ново поражение – 0:2, в дербито с „Левски-Спартак“. Головете за „сините“ падат в рамките на 5 минути – Петър Курдов (67), Григор Григоров (72 – дузпа).

Все пак в следващият кръг най-сетне е постигната и първата победа и то на негостоприемния терен край Бирената фабрика в Пловдив. За успеха над „Тракия“ се разписва култовото крило от Сливен Демир Демирев – Бебо.

Успокоението в редиците на „Славия“ е затвърдено с успех над коравия „Етър“ у дома с 2:0. Автогол на Стефан Лъхчиев и попадение на Младен Радков взривяват „бялата“ торсида.
Отрезвяването идва бързо-бързо. С дубъл на Спас Джевизов (57, 67) ЦСКА печели дербито на 6-ия кръг с 2:0.
В 7-ия на стадиона в полите на Витоша е повален „Локомотив“ (Пд) с 3:1, но идва отстъпление в Стара Загора – 0:1.

След хеттрик на Илия Величков – Гулията, е спечелена победа над „Ботев“ (Враца) с 3:1 в междинния 9-и кръг.
Звучен шамар е ударен върху „белите“ амбиции само дни по-късно. Тимът на „Черно море“ си тръгва с двете точки от „Овча купел“ – 2:1.
Любопитно се развива тази среща. Валери Ганев (11) извежда гостите напред, капитанът Иван Илиев (56) изравнява от дузпа. Никола Спасов обаче попарва домакините с гол в 86-ата минута.

Позорна загуба записва „Славия“ в следващия кръг в Сливен. С голове на Сантуров, Вълчев – 2, и Кр. Горанов домакините побеждават с 4:0.
Феновете виждат „бяла“ класика срещу „Шумен“ седмица по-късно (Илиев 11 – д., Величков 48, Василев 88).
Успехът в Хасково с 1:0 идва след гол на Иляз Алиев – Джери.

В 14-ият кръг обаче идва пореден гаф у дома – 1:2, от „Черноморец“.
Таранът Владо Стоянов открива за „акулите“ в 36-ата минута, а Ботьо Малинов (59) си отбелязва автогол за 0:2. Силите на „Славия“ стигат само да направят поражението си по-почетно след попадение на Величков в края на мача.

Есенният полусезон приключва минорно за „белите“. Те падат и от вечния враг „Локомотив“ (Сф) с 1:2. В ролята на „черна котка“ за „Славия“ влиза Кирил Метков. 18-годишният халф се разписва на два пъти (9, 34), преди Алдев да оформи крайния резултат. Цял мач с бялата фланелка прави звездата Чавдар Цветков. Той току-що се е завърнал след успешен престой в „Аустрия“ (Виена). Чаво ще изиграе и ключова роля в хода на сезона.

Така най-старият столичен отбор зимува на притеснителното 13-о място с актив от само 13 точки.
По-малко имат само „Беласица“ (12), „Черно море“ (11) и „Хасково“ (7). Активът на столичани е 6 победи, 1 реми, 8 загуби, гол.разлика 17:20.

През зимната пауза „Славия“ изненадващо напуска фамозното мургаво крило Демир Демирев след 14 изиграни мача и 1 отбелязан гол. Бебо предпочита да се върне в родния Сливен, където е тачен като бог от местните фенове, вместо да се мъчи да покорява столицата. Привлечени са защитникът Ивайло Венков и нападателят Пламен Петков (от „Бдин“, Видин).

Едва ли даже и в най-лошите си кошмари феновете на „Славия“ са очаквали такъв негативен за любимия им отбор развой на първенството. Още на старта – загуба в Петрич. На „Цар Самуил“ пред 10 000 ентусиазирани ултраси играчите на „Беласица“ награбват още от 1-ата минута столичани. И стигат до успеха след гол на Георги Великов в 56-ата минута.

В 17-ия кръг момчетата на Янко Динков буквално са „опрени до стената“. Няма къде да отстъпват повече и с воля изтръгват успеха с 2:1. Величков открива малко преди почивката, но център-халфът на варненци Сашо Борисов изравнява след час игра – 1:1. Секунди преди последния съдийски сигнал на Недялко Тахтаджиев идва „бялата“ радост – донася я младият Петър Александров.

В следващия кръг „Левски-Спартак“ се налага с 1:0 (Искренов, 17).

Класата на „Славия“ обаче проличава още срещу „Тракия“ . Датата е 17 март 1984 г. На смешна случка стават свидетели 6000 зрители по трибуните. Преди мача на информационното табло вместо „Тракия“, заради повреде в ел.осветлението, е изписано…“ракия“. Този гаф предизвиква много усмивки по трибуните. На терена се вихри един отбор – този на домакините.

Ето и как протича драмата: 1:0 Радков (8), 1:1 Симов (20), 1:2 Бакалов (26), 2:2 Александров (40), 3:2 Александров (46), 4:2 Цветков (49), 5:2 Алиев (69), 6:2 Радков (82), 6:3 Костадинов (88).

След този „бял“ триумф, постигнат с отлична игра, малко хора очакват грешната стъпка във Велико Търново – 1:3.
Чаво Цветков и компания не намират отговор и срещу плътната преса на ЦСКА в дербито от 21-ия кръг и губят с 0:1 след гол на Стойчо Младенов. Поражението от „армейците“ довежда до освобождаването от поста старши треньор на Янко Динков. Сменя го клубната легенда Александър Шаламанов.

Записана е загуба и на „Лаута“ със същия резултат.
Точка е изпусната и у дома срещу „Берое“ – 2:2. Старозагорци се добират до ремито с гол на Драголов в 87-ата минута.

Нулевото равенство на стадион „Христо Ботев“ във Враца (24-и кръг) не радва и двата отбора.
Никола Спасов донася победата на „Черно море“ с 1:0 седмица по-късно.

Облаците над „Славия“ се сгъстяват все повече. Цветков, Александров и Радков все пак за кратко ги разсейват – донасят класиката (3:0) над „Сливен“.

Изключително тежък и нервен е мачът от 27-ия кръг в Шумен. Домакините повеждат с гол на Иван Танков в 27-ата минута, Александров изравнява в 41-ата.


Цоньо Василев, капитан на „Шумен“
*
Съдийството в тези мачове беше безобразно. Всичко беше предварително режисирано и от шефовете на БФС, и от някои генерали. Цялата работа беше, защото тогавашният шеф на БФС Димитър Николов – Мобуто, беше взел апартамент от “Славия” и беше поел ангажимент да ги спаси от изпадане. “Белите”, понеже завършиха на 14-о място и трябваше да изпадат, “умните” глави от БФС промениха регламента и отборите от 14-о до 11-о трябваше да играят баражи за оставане. По ирония на съдбата треньор на столичани беше моят приятел Шами… В 27-ия кръг приехме “Славия”. Пратиха ни за мача един нещастник да свири – Иляз Рамисов. Генералът от “Славия” му обзаведе апартамента, човечецът се продаде за един пакет фаянс. Този боклук се подигра с 30 000 души по трибуните, с цял град. Феновете щяха да нахлуват на терена. Първият секретар на Окръжния комитет на БКП Георги Начев трябваше да извика всички налични милиционери в града, за да озапти хората. Един от тези милиционери обаче, вместо да го пази, му нацепи един тупаник и оня се просна като парцал на тревата. Аз оттам – аз с бутоните по тиквата…Ритахме го като топка по игрището. Как оцеля – не знам. Такъв бой му турихме още на терена...“
Разказано пред автора.

След скандалния мач на „Панайот Волов“ „Славия“ разгромява аутсайдера „Хасково“ със 7:1. Чавдар Цветков се развихря – вкарва 4 гола (43, 52, 59-дузпа, 65)! С хеттрик се отчита головата машина Петър Александров (2, 51, 86). Почетното попадение за гостите е дело на Юксел Реджепов (64 – дузпа).
В предпоследния кръг от първенството „Славия“ губи в Бургас с 0:1. Гол на Алекси Желязков (31) за „Черноморец“.
В последния мач от редовния сезон (предстоят баражи) „белите“ успяват да стигнат само до равенство на „Народна армия“ срещу столичното „Локо“ – 1:1.
Нако Дойчев открива за „железничарите“ малко след почивката, Цветков изравнява (64). Точката стига на „Славия“ да се добере до бараж за оцеляване. Тимът успява все пак да избегне директното изпадане, и заедно с предните три тима в крайното класиране ще играе допълнителни мачове.
Най-старият столичен тим финишира 14-и, с 25 точки (10 победи, 5 равенства, 15 загуби, гол.разлика 40:38).

Пролетният баланс на „белите“ е 4 победи, 4 равни, 7 загуби, гол.разлика 23:18.

Истински циркове обаче се разиграват на стадион „Юри Гагарин“ във Варна. Там „Черно море“ допуска „изненадваща“ загуба от неиграещия за нищо „Черноморец“ – 3:4!
Домакините дори повеждат с 3:0 (Н. Спасов 23, 56 и В. Ганев 71), но после краката им се схващат. Съперникът прави каквото си иска на терена. Стоянов (72), Маджаров (77), Стоянов (89) и Желязков (90) донасят невероятното 3:4! Какъв обрат! Каква драма!
Специалистите всъщност предполагат, че „моряците“ са паднали удобно у дома, само и само, за да избегнат сблъсък в баражите със „Славия“…“Черно море“ избира за съперник на „пресявките“ „Беласица“. Тактиката се оказва успешна. Варненци запазват мястото си в елита след 3:1 и 1:2.

По регламент сега „Славия“ трябва да се изправи срещу отбора, завършил на 11-о място – „Шумен“.
Ето какво си спомня халфът на шуменци Иван Василев- Бозата. „Боре Гаганелов ни беше треньор. Страхотен тим бяхме с един абсолютен лидер – Цоньо Василев. Завършихме на 11-о място в крайното класиране, но ръководителите на футбола ни се заеха да спасяват „Славия”. „Белите” бяха 14-и и щяха да изпаднат. Обаче промениха регламента на първенството и трябваше да играем баражи за оцеляване.
Първата среща е в София, на 6 юни 1984 г.
Чавдар Цветков открива резултата, но минути по-късно лидерът на гостите Цоньо Василев изравнява -1:1. В 54-ата минута Пламен Петков праща топката за втори път в мрежата на „Шумен“. И тук отново скандали – страничният рефер Боре Александров размахва флага – засада! Колегата му главен съдия Иван Йосифов обаче признава гола и така „Славия“ печели с 2:1.
На 9 юни е реваншът. Стадион „Панайот Волов“ се пука по шефовете от народ. Игла да хвърлиш, няма къде да падне!

На снимката: Александър Шаламанов (в средата) и Чавдар Цветков изиграват основна роля в спасяването на „Славия“ от изпадане.

За драмите в баража разказва и център-нападателят на „Шумен“ Красимир Манолов – Малкия Орел:Отидох в Шумен през 1983 г., там играх две години. Няма да забравя баражите за оставане в елита срещу “Славия”. БФС промени наредбата, само и само да спаси “белите”. Ние завършихме 11-и в крайното класиране. Кой ти е мислил за изпадане. И изведнъж отиваме на бараж. Още в редовния сезон един съдия Иляз Рамизов не ни даде дузпи у дома срещу “Славия”. Удържа го мачът равен. След това до полунощ седяхме в съблекалнята. Чух, че Рамизов доста бой е изял, даже местни милиционери са го налагали. Вече в баражите първо гостувахме на Овча купел. Съдията Иван Йосифов ме изгони за няма нищо.

Домакините вкараха от чиста засада. Реферът ми даде жълт картон, а аз само го попитах: “Защо бе, бате Ваньо?” Борето Александров беше страничен и вдигна флага. Отивам към Боре, той ми вика: “Аз му вдигнах”. Чувам свирката, оня от центъра ми свири и оттам ми вдига картона. Попитах го защо. А той: “Защо ли?”. Бам! Наказаха ме после за 4 мача. Пропуснах всички мачове от баражите. Съжалявам много за Шумен, защото градът не заслужаваше такава съдба, по 30 000 идваха на стадиона.

Да прочетем и разказа на един от съдиите на реванша – Любе Спасов:
Пратиха ни наряд с Ахмед Яшаров и Тони Василев на баража за оставане в групата между “Шумен” и “Славия”. Регламентът предвиждаше два мача при разменено гостуване. В първата среща “белите” бяха били у дома с 2:1. Заради това ни посрещнаха на нож и на претъпкания стадион “Панайот Волов”. След много драма и обрати “Славия” измъкна 2:2 като гост и се спаси. Един фен хвърли един прът до Ангел Колев от “Шумен” на корнера. Публиката настръхна, играчите започнаха да се бият, но Яшаров овладя обстановката и мачът продължи. Тръгнахме си без проблеми, защото домакините бяха повикали на помощ милиция от три окръга – Разград, Шумен и Търговище.“

Но най-емоционален и подробен е разказът на Цоньо Василев:
На баражите пак се падна да играем със “Славия”. На 6 юни на Овча купел пак имаше клане. Главният съдия – Иван Йосифов, и той курва долна. Чавдар Цветков беше се върнал от Австрия, той вкара за 1:0, аз изравних. После обаче домакините ни забиха гол от 5-метрова засада. На тъчрефера Боре Александров му се схвана ръката да държи флага горе, ама Йосифов го пренебрегна, направи се, че не го е видял и зачете гола. Изгони и Краси Манолов за няма нищо и паднахме с 1:2. На реванша на 9 юни в Шумен свири Ахмед Яшаров. Чаво пак ни уши от фаул – 0:1.  Вальо Малджански и Иво Киров обърнаха мача – 2:1 за нас. “Славия” ни изравни с шут “от Халите”, вратарят ни Кандиларов не се намеси добре и стана 2:2. Трябваше да играем допълнителен бараж срещу “Дунав”.

Помагаше им беше моят приятел Чопъра. В Шумен ги изпуснахме – 1:1. Реваншът беше нещо изключително. Клане здраво. Ванката Евтимов заби два гола и до 90-ата минута резултатът беше 2:2 и оставахме в “А” група. “Дунав” имаха едно турче – Ешреф Сюлейманов, вкара гол от 10-метрова засада. Ела да видиш какво става. И тримата съдии от Варна ядоха бой. Единият асистент го погна публиката, аз се засилих към другия – Тодор Мутафов. Теглих му един шут в гъза, той посегна да ме удари с флагчето, но само ме одраска по врата. Оттам почваме и главния Кирил Савов – бой, тупаници…

Така изпаднахме. Получи се истински парадокс – 11-ият изпадна в “Б” група, а 14-ият (в случая “Славия”) остана в “А” група. Кажете ми, има ли по света такова чудо -11-ият в класирането да изпадне?

Ето и споменът на един от героите за „Славия“ – Чавдар Цветков:
„Отивам аз да бия корнер. От трибуните ме замерват с бутилки…Казах си: „Е, сега ще видите вие! Само да ни дадат някой фаул до пеналта…“
И така се случи, че получи шанс да стрелям от пряк свободен удар. Завъртях топката над стената, горе в ъгъла на вратата се заби – 1:0 за нас! Печелил съм много купи и медали, но най-много съм се радвал на този гол.“

После обаче домакините се вдигат на щурм, Ивайло Киров изравнява, Валентин Малджански пък прави обрата пълен – 2:1 за „Шумен“. „Златния гол“ за „Славия“ бележи „дълбоката резерва“ Жеко Андреев в 54-ата минута. Роденият на 22 януари 1961 г. футболист вкарва гола на живота си и оставя родния си тим в „А“ група.

СЪСТАВЪТ НА „СЛАВИЯ“ през сезон 1983/1984
30 мача – Иляз Алиев (2 в баража), Антонио Ананиев (2)
27 – Павлин Димитров (2)
26 – Димитър Диев (2
24 – Ботьо Малинов (2)
23 – Младен Радков (2)
22 – Петър Александров (2)
21 – Иван Илиев, Светли Калистратов (2)
20 – Иван Писков (2)
19 – Жеко Андреев (2)
18 – Илия Величков
17 – Иван Хайдарлиев (2)
16 – Веселин Божков
14 – Чавдар Цветков (2), Стефан Василев, Демир Демирев
10 – Пламен Петков (2)
6 – Ивайло Венков
2 – Георги Минчев, Лозан Лозанов
1 – Славчо Никленов, Ангел Славков, Петър Йовев, Зафер Баадиев

ГОЛМАЙСТОРИ:
11 – Петър Александров
8 – Чавдар Цветков (2)
6 – Илия Величков
5 – Младен Радков
4 – Иляз Алиев
2 – Иван Илиев, Стефан Василев,
1 – Демир Демирев, Пламен Петков (1), Жеко Андреев (1).

Автогол на Стефан Лъхчиев („Етър“).

Милен ДИМИТРОВ

*Използвани са данни от книгата „Един век футбол в бяло“
„Локомотив“ (Сф) през годините“
– Справочници „Футбол“
– В. „Народен спорт“
– Собствени източници


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4