Когато “А” група беше от 18 отбора II: „Черни каси“, уговорени мачове, дъжд от голове, пак ликува ЦСКА!
Един от възможните и предложени варианти за новия формат на българската Първа лига е от 18 отбора. vitoshanews.com ви връща към времената, когато „А“ група беше в такъв състав…Вчера ви разказахме за сезон 1971/1972. Ред е на следващия…
Новите членове на „А“ група са „Шумен“ (Северна „Б“ РФГ) – 22 победи, 9 равни, 3 загуби, гол.разлика 54:19; и „Перник“ (Южна „Б“ РФГ) – 22 победи, 6 равни, 6 загуби, гол.разлика 76:29.
Отново предстои да се изиграят 34 кръга.
Първенството започва с изненада: кандидат-шампионът „Левски – Спартак“ се препъва в Ямбол. Местният „Лъсков“ измъква точката – 2:2!
Минисензация има и на стадиона на „Локомотив“ (Сф), откъдето варненския ЖСК „Спартак“ си тръгва даже недоволен след атрактивно реми (3:3). „Соколите“ водят с 3:1 и само дошлият през лятото от втородивизионния „Ботев“ (Ихтиман) Огнян Бочев спасява „червено-черните“ със забележителен хеттрик. Ето и развоят: 0:1 Мумджиев (11 – автогол), 0:2 Саркизов (24), 1:2 Бочев (41), 1:3 Недев (42), 3:3 Бочев (62, 73). Уникален дебют на Бочев!
Дъжд от голове пада и на „Народна армия“. Врачанският „Ботев“ озорва шампионите, но е сломен след 3:5.
За „армейците“ вече играе Стефан Михайлов. Тепърва предстои таранът от „Велбъжд“ (Кюстендил) да се превърне в герой, след като забива исторически гол при победата над еврехегемона „Аякс“ с 2:1 на 7 ноември 1973 г…Но дотогава има време…
Във втория кръг „Славия“ и ЦСКА завършват 0:0, а „Левски“ помита столичното „Локо“ с рядко срещаното 5:0!
Георги Цветков – Цупето, е точен на два пъти (16, 40), разписват се още Цветан Веселинов (55), Васил Митков (57) и Никола Радлев (74). На вратата на „Локомотив“ е доскорошният играч на „сините“ Румен Горанов.
„Сините“ обаче не могат да разчитат на две от основните си фигури от миналия сезон – Стефан Павлов и Павел Панов. Фифи Перото отива в „Славия“, след като кадровиците на „Герена“ намират „тъмни петна“ в биографията му – имал роднина невъзвращенец от Америка…Пальо пък лекува сериозно заболяване. В родното гнездо се връщат вратарят Стефан Стайков – Заека и Методи Бончев, привлечен е и освободеният от ЦСКА Никола Радлев, прочул се с гола в полуфинал за КЕШ срещу „Интер“ през 1967 г. и произведен за този подвиг от армейски генерал Добри Джуров за 2 часа от редник в старшина.
Какво се случва в другите два софийски отбора? На „Овча купел“ стартират с големи амбиции. Но изненадващо са освободени, с мотив „подмладяване на отбора“, опитните бойци и полуфиналисти в Европа – Петър Петров – Пецето, Стоян Алексиев – Стойката, Иван Давидов и Емануил Манолов – Еми. Най-сериозното ново попълнение, освен Павлов, е защитникът Иван Чакъров от третодивизионния „Ботев“ (с. Батановци). Тук е Любен Топузов („Чардафон – Орловец“, Габрово).
„Локото“ не прави скъпа селекция, привлечени са един нападател от „Б“ група и двама от зоните („В“ групи) – Борислав Хаджиев – Шмайзера („Пирин“ Благоевград), Радия Дойчев („Загорец“, Нова Загора), Огнян Бочев („Ботев“, Ихтиман) и Борис Манолков („Сливнишки герой“, Сливница).
Силно потегля пловдивският „Локомотив“ – може би към гара „Шампионска титла? Предстои да видим…
Зума и компания започват със знаков успех – 4:3 над вечния враг „Тракия“. Любопитно е, че всички голове падат през второто полувреме. Тодор Иванов открива резултата за „железничарите“ в 49-ата минута, Йордан Кичеков изравнява 8 по-късно. Георги Василев – Гочо (60, 68) докарва нещата до 1:3. Трайко Соколов (69) намалява – 2:3. Мишо Георгиев (74) бележи за 2:4, а крайното 3:4 оформя Кичеков (77).
После неочаквано „Локото“ изпуска победата у дома срещу „Черно море“ (1:1), и пада на „Армията“ с 0:2.
Следват пет поредни победи – 3:2 над „Спартак“ (Пл) у дома, гръмко 3:0 над „Берое“ в Стара Загора и 4:0 е бит „Дунав“. Следва успех в Бургас с 1:0, разбит е „Ботев“ (Вр) с 5:1 на „Лаута“. „Локомотив“ е лидер в класирането до 9-ия кръг. Тогава губи гостуването си на „Славия“ с 1:2. Точни за „белите“ са Андрей Желязков и Любо Тасев. Следват и две непредвидени ремита – в Перник (2:2) и в Пловдив (1:1) с ЖСК „Спартак“.
До края на есенния полусезон е записана само една загуба – на „Герена“ (1:2). Той е завършен триумфално с 5:1 над съименника от София. Дубъл на Бонев (13, 73) и М. Георгиев (20, 81) и гол на Г.Василев (87) трасират триумфа. Почетно за гостите се разписва Начко Михайлов в 64-ата минута от дузпа.
Кризата в „Левски“ е видима и с просто око. Напуска старши треньорът Йончо Арсов, заменен е от Димитър Дойчинов.
„Сините“ падат в Стара Загора (0:1), от „Черноморец“ (0:1), губят точки и у дома (0:0 с „Ботев“, Вр). „Перник“ унижава левскарите в 14-ия кръг (29 ноември), побеждавайки ги с 2:1. Траян Василев открива резултата, а Богданов си отбелязва автогол за 2:0. Почетното попадение за гостите е дело на Д. Жечев, който се разписва след корнер.
Как се движи ЦСКА? И там има някакви трусове, проблеми…Тимът финишира годината с неочаквано много загуби – 4. Две от тях са при последните две гостувания – с по 0:2, от „Берое“ и „Черноморец“. Другите две са от „Локо“, Сф (0:2 в 10-ия кръг) и от „Академик“, Сф (0:2 в 7-ия)…Но пък имат най-резултатното нападение – 40 гола.
На 11 декември 1972 г. ставаме свидетели на куриоз…“Славия“ и „Локомотив“ (Сф) започват мача си, но още в 11-ата минута главният съдия Гочо Русев – Мотора е принуден да го прекрати. Причината? Гъста мъгла пада над столицата и няма условия дербито да се проведе. Длъжностните лица решават оставащите 79 минути да се доиграят на следващия ден. Добре, ама…Гочо Русев не може да го свири, понеже има ангажимент в мач за Купата на УЕФА и трябва да лети до Лондон.
Налага се да го замести на другия ден колегата му Никола Дудин. Над всички в това дерби е Начко Михайлов, който забива цели 4 гола в мрежата на своя добър приятел Мони Симеонов! Ето и как се развива срещата: 0:1 Желязков (13), 1:1 Михайлов (22), 2:1 Пацев 37), 5:1 Михайлов (40, 64, 80 – дузпа).
Лидер на полусезона е „Локомотив“ (Пд) 24, 2. ЦСКА 23, „Левски – Спарткак“ 21 (32:16), 4.“Славия“ 21 (23:18)…На дъното са 15. „Лъсков“ 14 (20:26), 16. „Черноморец“ 14 (18:25), 17. ЖСК „Спартак“ 12, 18. „Волов“ 10.
Пролетният футбол стартира на 24 февруари. „Тракия“ подхлъзва водача – 1:0, след гол на Данчо Кичеков още в 18-ата минута. ЦСКА се възползва от грешната стъпка на „Локо“ (Пд) и след успех във Враца (2:1) оглавява класирането. Оттук до края на първенството „армейците“ ще вървят уверено към титлата и ще допуснат една-единствена загуба.
И тя е в мач без значение – срещу „Миньор“. Това се случва в 30-ия кръг. Гостите повеждат още в 13-ата минута след „дежурен“ гол на вълшебния стрелец Петър Жеков (става отново голмайстор №1 на България с 29 попадения – б.а.), но надъханите до краен предел домакини правят пълен обрат. Рангел Божилов изравнява в 35-ата минута от дузпа, отново той се разписва за 2:1 секунди след почивката. В 80-ата минута героят на мача Божилов асистира на Симеон Янков, който опъва мрежата за 3:1! Препълненият до откат „Стадион на мира“ изригва в овации! Любимият „“Перник“ (тогава това е името на отбора – б.а.) се спасява от изпадане!
„Левски“ продължава да лъкатуши в изявите си през пролетта и даже завършва извън призовата тройка.
Иначе тимът уж тръгва добре. В първите три пролетни кръга е взет максимума – 6 точки, след победи над „Лъсков“ с 5:1, „Локо“ (Сф) с 1:0 (Цветков, 84) и „Тракия“ с 2:1 (0:1 Кичеков 11, 1:1 Митков 33, 2:1 Цветков 38). Но „силите“ на „сините“ не издържат в крайна сметка. Фалстарт във Варна (1:2 от „Черно море“). След това идва и още един тежък удар – загуба от вечния враг с 1:2. Жеков донася победата на своя отбор с фамозно изпълнение почти от центъра на игрището и то в 90-ата минута!
„За този гол още се носят легенди, а вратарят на „Левски“ Стайков сигурно още сънува кошмари…
Разликата между двата тима нараства на 5 точки, шампионатът е решен далеч преди края. Става ясно, че този състав на „Левски“ с малки изключения не е психически устойчив и затова губи решителни мачове, и то все в последните минути“, пишат вестниците от онова време.
Върхът на излагациите е, когато в последните три кръга „сините“ взимат само…една точка. Накрая се излагат и в Шумен, когато падат с 0:1 от последния в класирането…
Остава открит все още само въпросът за второто място. На него заслужено се изкачва „Локомотив“ (Пд), който поваля „сините“ от София в пряк дуел в 29-ия кръг. Над всички на „Лаута“, за кой ли път, е Христо Бонев. Зума (25, 61) бележи дубъл, а попадението на Георги Цветков – Цупето (76) само прави резултата по – почетен за гостите.
Бронзовите медали са утешителна награда за „добрата“ „стара“ „Славия“.
Върху „белия“ клуб е лепнато и петно. Бюрото на Българската федерация по футбол анулира мачовете от 27-ия кръг „Славия“ – ЖСК „Спартак“ 0:0 и „Спартак“ (Пл) –„Лъсков“ 0:1 поради съмнение за уговаряне на резултатите. Тогава гостуващите отбори разделят 16-17-о място във временното класиране, а домакините пък играят наистина слабо. Доводите за тези наказания обаче са недоказани и недостатъчно убедителни.
Ето какво си спомня тогавашният шеф в БФФ Данаил Николов:
„Голям проблем бяха договорените мачове, макар че това много трудно се доказва. Ето един спомен – на „Славия“ трябваше да гостува варненският ЖСК. Имахме сигнал, че мачът е уговорен. Гледахме от трибуната, заедно с ръководителите на „Славия“, които през цялото време изразяваха своето възмущение от собствения си отбор. Играта бе толкова симулативна, че само слепец не би разбрал уговорката. Бюрото на БФФ анулира резултата от мача, а на двата отбора бяха присъдение по нула т. и нула голове! Подобен случай имаше и постъпихме по същия начин за мач между „Спартак“ (Пл) и „Лъсков“ (Ямбол). Очевидно се бе създал прецедент, че няма да позволим на клубовете да се подиграват с публиката и разбира се за „чистото на спортния морал“, което в онези години звучеше дори страшничко.
За голяма моя изненада, същите тези ръководители на „Славия“, които се възмущаваха пред очите ни, започнаха атака с протести и несъгласие за отнетите точки! И всичко това „доказваха“ с уверението, че на терена всичко било нормално. Отбита бе атаката и нашето решение остана в сила. В най-общи линии се стараехме с убеждение, с разяснителна работа, с принципна и неутрална политика да променим нещата в името на нормалния футбол. Но след като поведохме борбата с корпуцията, очевидно бе, че най-ефикасни бяха строгите, дори сурови мерки.“ Ето това разказва футболният функционер Д. Николов.
Така „Лъсков“ и ЖСК не печелят точки, а в крайна сметка ямболии се разделят с групата на майсторите. ЖСК се спасява, след като в последните два кръга печели две победи – 6:1 над аутсайдера „Волов“ (Шумен) и 1:0 срещу прекия конкурент насред Ямбол…
Любопитно е и как завършват варненските дербита през този сезон. На 2 септември 1972 г. „Черно море“ побеждава ЖСК с 3:1. Голмайсторите: 1:0 Здр. Митев (7), 2:0 Д. Георгиев (10), 3:0 Е. Недев (36-автогол), 3:1 Ст. Недев (49).
На 11 март 1973 г. резултатът се повтаря. Голмайсторите: 1:0 Здр. Митев (35), 2:0 Хр. Тодоров (37), 3:0 Здр. Митев (70), 3:1 Ант. Фажев (81).
От „А група изпадат „Лъсков“ (Ямбол) 25, и „Волов“ (Шумен) 18.
Новите членове на елита са „Янтра“ (Габрово) 54 точки, 23 победи, 8 равни, 3 загуби, гол. разлика 64:18 от Северната „Б“ група и „Пирин“ (Благоевград) 50 точки, 18 победи, 14 равни, 2 загуби, гол.разлика 55:23 от Южната „Б“ група.
Но това е „лебедовата песен“ на формата с 18 тима в „А“ група! В края на месец юни, председателството на ЦС на БСФС и Бюрото на БФФ изваждат от елита „Черноморец“ (Бургас) и „Дунав“ ЗАРАДИ ОПИТ ЗА ДОГОВОРЯНЕ на мача от 20-ия кръг в току-що изминалото първенство. Той завършва 1:0 за бургазлии, които са и домакини. Дотогава русенци са на шесто място с 21 точки, а „Черноморец“ е 16-и с 15. Основното обвинение е наличието на така наречените „черни каси“.
По този начин изненадващо насред лято „А“ група остава с 16 отбора!
За подобно провинение „Пирин“ получава последно предупреждение. „Бдин“ (Видин), „Кърпачев“ (Ловеч), „Лудогорец“ (Разград) и „Чавдар“ (Троян) са извадени от Северната „Б“ група.
ШАМПИОНИТЕ ОТ ЦСКА „СЕПТЕМВРИЙСКО ЗНАМЕ“:
Стоян Йорданов, Йордан Филипов, Дражо Стоянов, Иван Зафиров, Тодор Симов, Кирил Станков, Димитър Пенев, Борис Гаганелов, Божил Колев, Борислав Средков, Пламен Янков, Аспарух Никодимов, Цветан Атанасов, Стефан Михайлов, Петър Жеков, Димитър Якимов, Стоил Трънков, Георги Денев, Димитър Марашлиев.
Старши треньор: Манол Манолов, помощник-треньор: Никола Ковачев.
ГОЛМАЙСТОРИТЕ:
Петър Жеков – 29, Христо Бонев – 28, Никола Христов („Дунав“) – 23, Атанас Михайлов („Локомотив“, Сф) – 19, Георги Каменов („Ботев“, Враца) -18, Петко Петков („Берое“) – 18, Божидар Григоров („Славия“) – 17, Георги Цветков („Левски – Спартак“) – 16, Кирил Миланов („Академик“, Сф) – 16, Младен Василев („Академик“, Сф) – 15.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4