26 училища и детски градини в София ще бъдат основно ремонтирани и реконструирани. Това стана ясно днес, след като беше подписан договора в Столична община. Сред тях има 12 сгради от 10 учебни заведения на територията на район „Надежда“. Останалите са в районите „Илинден“, „Красна поляна“ и „Връбница“.
„Успяхме да защитим 58 млн. лв. безвъзмездно финансиране по оперативна програма „Региони в растеж“ и осигуряваме съфинансиране от нашия бюджет от 5,6 млн. лв. Това са средства, които ще отидат директно за по-добри условия за децата и учениците“, коментира кметът на столицата г-жа Йорданка Фандъкова.
Проектът включва цялостно модернизиране на 13 сгради на училища и 10 детски градини:
в район „Красна поляна” – 123 СОУ „Стефан Стамболов”; 57 СОУ „Св. Наум Охридски” и 147 ОУ „Йордан Радичков”;
в район „Надежда” – ОДЗ № 115 „Осми март”; ЦДГ № 152 „Връбница”; ОДЗ № 15 „Чучулига”; ОДЗ № 27 „Детска китка”; ОДЗ № 90 „Веса Паспалеева” (2 сгради); ЦДГ № 170 „Пчелица”; 15 СОУ „Адам Мицкевич”; 16 ОУ „Райко Жинзифов”; 54 СОУ „Иван Рилски”; 102 ОУ „Панайот Волов”; 101 СОУ „Бачо Киро”;
в район „Връбница” – 42 ОДЗ „Чайка”; 62 ОУ „Христо Ботев”; 70 ОУ „Св. Климент Охридски”; 140 СОУ „Иван Богоров”;
в район „Илинден” – ОДЗ № 51 „Щурче”; ОДЗ № 179 „Синчец”; бивш филиал на Втора АЕГ „Томас Джеферсън”; 3 СОУ „Марин Дринов”; 113 СОУ „Сава Филаретов”.
Като част от проекта ще бъде построена нова сграда към ЦДГ №53 в район „Илинден”; реконструира се и сграда в двора на 43 ОУ в район „Илинден”, ще претърпи разширение и 9-а френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин”.
До момента за 17 обекта има сключени договори с избран изпълнител, за още един предстои подписване, а за други 8 обекта офертите ще бъдат отворени до края на месеца.
На подписването присъстваха и г-жа Витория Алиата ди Вилафранка, директор в Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия и Андриана Сукова, заместник-генерален директор на Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ в ЕК.
Ремонтните дейности, които ще се извършват в 26-те заведения, включват мерки за енергийна ефективност, ремонти в помещения, на санитарни възли, в дворовете на сградите, осигуряване на общодостъпна среда, монтаж на СОТ и пожароизвестителни системи. „В пет детски градини и в едно училище, включени в проекта, ще бъдат монтирани възобновяеми енергийни източници“ – допълни г-жа Савина.
Строително-ремонтните дейности по проекта ще се извършват по време на учебния процес и ще продължат между 115 и 460 календарни дни. За 17 от обектите вече има избрани изпълнители, за други 8 офертите се отварят днес, а за един обект – ДГ № 51 „Щурче“ в район „Илинден“, се очаква решение на Върховния административен съд поради обжалване на процедурата.
„През летните месеци с 2 млн. лв. ще бъдат ремонтирани и 13 детски градини и 9 училища на територията на 15 столични района. Средствата бяха гласувани на заседание на СУСОПФ миналия петък. Ремонтните дейности в тези 22 сгради ще започнат след 20 юли и ще приключат до началото на учебната година, заяви още заместник-кметът на столицата Ирина Савина. Строително-ремонтните дейности включват ремонт и топлинно изолиране на покриви, конструктивни укрепвания и мерки за енергийна ефективност.
-През тази година откриваме 3 нови детски градини за 400 деца в районите „Младост“, „Витоша“ и „Красно село“. Паралелно с това започваме изграждане и реконструкция на още 9 детски заведения, което ще позволи през 2019 г. и 2020 г., когато ги въведем в експлоатация, в системата да бъдат приети още над 900 деца.“
В залата на ОКИ – Надежда (бул. Ломско шосе 2) се проведе информационна среща с представители на обществените съвети и училищните настоятелства към образователните обекти, част от проекта.
Дойдоха представители на обществените съвети и училищните настоятелства в следните училища: 15 СУ “Адам Мицкевич”, 16 ОУ “Райко Жинзифов”, 54 СУ “Иван Рилски” и 101 СУ “Бачо Киро”, както и представители на обществените съвети в следните детски градини: 15 ДГ “Чучулига”, 27 ДГ “Детска китка”, 90 ДГ “Веса Паспалеева” , 115 ДГ “Осми март”, 170 ДГ “Пчелица”.
Присъстваха Марина Белчева, ръководител Екип по управление на проекта, представители на районна администрация “Надежда”, Дирекция „ЖОСТЕЕ”, Дирекция „Образование“ и Дирекция „Европейски програми и проекти“ на Столична община, както и директорите на детските градини и училищата в обхвата на проекта.