Немаловажни са и въпросите за това дали е извършено изобщо прединвестиционно проучване, анализ за разходите и ползите, оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС).
От дебата стана ясно още, че в столицата няма да бъдат внасяни битови отпадъци от други населени места. Дънната пепел отива в депо „Враждебна“, там се очаква да бъдат депорирани 36 000 тона на година.
Според общината заводът за боклук в Кремиковци работи ефективно, достигнати са нива от 17 процента депориране на отпадъци. Беше обяснено, че ако бъдещият инсинератор бъде изграден на територията на завода оскъпяването ще бъде в размер на повече от 26 милиона евро.
Граждани повдигнаха на няколко пъти въпроси относно опасността за здравето на софиянци. В процеса на горене се получават опасни химически съединения, които гравитацията и температурната инверсия връщат в града. Инсинераторът ще бълва ли над София газ, живак и олово, канцерогенни и мутагенни вещества като диоксини и фурани? Експерт от залата заяви, че за пълното унижожаване на опасните битови отпадъци температурата на горене трябва да надвишава 3000 градуса, а заложените в проекта градуси са поне тройно по-ниски.
От екипа на общината не отговориха задоволително колко точно битови отпадъци се депорират в София, както и на въпроса къде е докладът от „Топлофикация“.
Какво правим с отровите, къде се изхвърлят батериите, луминесцентните лампи, живакът? Не е сигурно, че те се отделят от общия боклук, преди да отидат за претопяване. Остава съмнението, че в брикетите от смет попадат и вредни вещества, които през инсталацията ще отидат във въздуха.
Младо семейство разказа за случай, при който заради счупен термометър, са се видяли в чудо. Търсили са РИОСВ, полицията, пожарната – никой не е пожелал да изхвърли „опасния“ предмет…
Заместник-кметът по околната среда Йоана Христова разсмя присъстващите, заявявайки, че една обикновена скара по заведенията замърсявала повече въздуха отколкото планираната инсталация. „Да, проучванията показват, че от инсталацията ще се изпускат диоксини и фурани. Годишното им количество обаче ще е между 3 и 6 пъти по-малко от това, което се излъчва само от една скара в ресторант“, убедена е Христова.
Според нея за времето до изплащане на заема цените за клиентите на „Топлофикация“ нямало да се повишават. Ако съоръжението работела днес цената на парното щяла да бъде по-ниска с 6 процента.
Според експертите на общината производството на парно и ток от отпадъци ще доведе до икономия от 15-18 милиона евро на година от разходите на „Топлофикация“ за газ, след като горивото от отпадъци ще е без пари. 2.3 милиона евро ще бъдат спестени на дружеството от това, че ще купува по-ниски въглеродни емисии. Очаква се разходите по есплоатация на съоръжението да са около 6.9 милиона евро на година.
От друга „любима“ компания на софиянци – „Софийска вода“, беше отправено питане „Включена ли е допълнителна пречиствателна станция заради опасните частици?“. Един от ръководителите на проекта – Васил Петров, троснато отговори: „Госпожо, ние сме координирали всичко с вашите ръководители доста по-рано. Явно не сте информирана. Този проект е без отпадъчна технология. Няма никаква опасност за гражданите.“
Хубави уверения. Дали обаче някой им повярва? Срещу този проект има сериозно обществено недоволство. Противниците са убедени, че здравните, екологични и финансови последствия все още са неясни за столичани. И чакат доста отговори…