Мисията „Кеплер“ на НАСА откри втора Земя

Изглежда, че НАСА се опитва да навакса годините на информационно затъмнение по въпроса за извънземния живот – след неофициалните и дори официални скорошни изявления по въпроса на видни техни представители, сега мисията „Кеплер“ на НАСА откри първата планета, която е подобна на размери до Земята и освен това се намира в „обитаемата зона“ на звезда като Слънцето и чиято орбита позволява на планетата да има течаща вода. Планетата е наречена Кеплер-452b – по името на мисията – и тя е най-малката открита до момента от космическия апарат. Нещата придобиват все по-ясни очертания, след като става ясно и че мисията „Кеплер“ е открила още 12 планети, чиито диаметър е между 1 и 2 пъти по-голям от този на Земята с орбити в обитаемата зона на звездите, които обикалят – много подобни на нашето Слънце като размер и температура.

Масата и структурата на Кеплер-452b не са изяснени, но на базата на предишни изследвания, учените предполагат, че повърхността ѝ най-вероятно е скалиста. Орбитата й е само 5% по-голяма от нашата, което означава, че годината там продължава 385 дни. Самата планета е само с 5% по-далече от своето Слънце в сравнение със Земята и е на 6 млрд. години – 1,5 млрд. „по-възрастна“ от Земята. Слънцето около което тя обикаля е 20% по-ярко от нашето, а диаметърът му е 10% по-голям, съобщават още от НАСА.

„Тази планета е прекарала 6 млрд. години в обитаемата зона на своята звезда, значително по-дълго от Земята. Това е съществена възможност за възникване на живот, в случай че необходимите условия и съставки съществуват на планетата“, обясни Джон Дженкинс, анализатор към мисията „Кеплер“


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4