Зад парализата на наземния градски транспорт в София прозират политически лостове

Зад парализата на наземния градски транспорт в София прозират политически лостове

Блокажът на градския транспорт в София засега не успява да наложи на оперативното ръководство на града увеличение на възнагражденията с 400 лева на всичките 7000 служители, но зад това настоятелно синдикално искане прозира политическата мотивация на неговите лидери.

„Поискали сме увеличение 400 лева за тази година, 500 лева – за следващата и 600 – за 2027 г. за всички служители, които са 7000“, настоява Иван Кирилов, председател на федерацията на транспортните работници към „Подкрепа“ и основен двигател на протеста. И каза пред Би Ти Ви, че от 14 април са изпратили исканията си до кмета Васил Терзиев, но оттогава не се е срещал с него, няма отговор и затова започват протестите.
Иван Кирилов е общински съветник от БСП и участва в заседанията на Столичния общински съвет (СОС), като от 14 април вече са проведени две – на 24 и на 29 април. На тях присъства и Терзиев.
Синдикалистът от „Подкрепа“ като част от групата на БСП участва в гласуванията на т.нар. икономическо мнозинство, което доминира ключовите решения в СОС. В него са ГЕРБ, БСП, ИТН и отцепници от „Възраждане“.
Именно това мнозинство на 27 юли 2024 г. назначи без конкурс новите ръководства на протестиращите сега общински транспортни дружества – „Столичен автотранспорт“ и „Столичен електротранспорт“, както и на „Метрополитен“ и ЦГМ.
„Сега на преговорите най-вече Кирилов натиска политически, а не синдикално и все настоява за 500 и за 600 лева и нищо друго. Как се преговаря с такъв насреща“, коментира днес кметът Терзиев пред журналисти. Тези искания са общо за над 125 млн. лева само за повишение на възнагражденията и синдикатите не предлагат варианти откъде да се вземат.
В края на днешните преговори с кмета Терзиев Кирилов заяви пред медиите, че ще пледира пред протестиращите в петък метрото да работи. Запитан от „Дневник“ защо е отсъствал днес от сесията на Общинския съвет, той отговори, че получава две заплати – от „Подкрепа“ и от общината.
Общински съветник е и бившият председател на транспортния синдикат към КНСБ Екатерина Йорданова. Тя ръководи структурата „Жени ГЕРБ“ в партията на Бойко Борисов, като сега е и почетен председател на Съюза на транспортните синдикати в България, създаден преди две години. Този синдикат също участва в протеста на градския транспорт, обясни тя за „Дневник“, но не били поканени на преговорите с кмета.
През 2022 г. Йорданова и колегата ѝ от „Подкрепа“ Кирилов бяха на протест с искания за още пари за градския транспорт – 228 млн.лева, но от държавния бюджет, не от тогавашния кмет на Столична община Йорданка Фандъкова от ГЕРБ. Правителството се оглавяваше от Кирил Петков.
„Ако няма диалог, ще бъдем принудени да изведем хората на улицата“, закани се тогава Кирилов. „Познаваме и други инструменти – освен преговори, и протеста“, добави Йорданова. Правителството на Кирил Петков бе свалено след няколко месеца и оттогава синдикатите нямат интерес към средства от държавния бюджет и от края на 2023 г. се пренасочиха към общинския.
На въпрос на „Дневник“ дали са протестирали, когато общината се управляваше от ГЕРБ, Йорданова отговори: „Протестирали сме и когато Бойко Борисов беше кмет и той е човекът, който обърна внимание на хората от транспортния сектор, защото ние ги заварихме с минимални заплати, вдигнахме ги. И всичко е било с диалог и с Борисов и после с Фандъкова.“
Трети синдикален деец в СОС е Ваня Григорова, която е в групата на БСП, но преди да започне политическа кариера, беше съветник на президента на „Подкрепа“ Димитър Манолов. В момента не участва активно в мероприятието.

 

Източник: dnevnik.bg