Витоша Нюз откри в социалните мрежи пореден скандален пасаж от учебния материал – този път, преподаван в трети клас
Очевидно след ненадминатия “творчески връх” с учебника по музика за трети клас на изд. Булвест, одобрено от МОН,
сега се опитват да въведат редица подвеждащи схващания, касаещи едно от малцинствата в България, най-шокиращите от които са, че ромите имали народно творчество и едва ли не – писменост.
Ето и част от коментарите под публикацията в социалните мрежи:
Парадоксално третокласниците да учат ромска народна приказка, защото:
1) Не знаех, че ромите имат написани приказки, още повече – писменост.
2) Интересно е, че ромът е представен като добър, а съседът му (вероятно НЕром – за лош).
Задължителното условие е да е беден (не че не е, но си има обяснение).
3) Не вярвам, че ром ще отиде в гората и ще му дожалее да отсече дърво. Сечат където, каквото им падне.
4) Ром да откаже гърне с жълтици – ееее, това вече е виц.
Не че съм расист……ама аман от интеграция (или промиването на мозъци).
————————————–Колко жалко…
Истината е, че това е умишлено, а жалкото е, че само след няколко години, те ще са ни завладяли изцяло. И аз не съм расистка, но това просто е прекалено!
————————————–Не проумявам що за продажник и болен мозък трябва да си, за да включиш такова нещо в учебник за БЪЛГАРСКО училище.
————————————–Това е пълно безумие, онемявам и няма как да се съглася с опитите на някои си да интегрират по какъвто и да е начин тези….хора, а и мозъците на децата ни да промиват….безумие
————————————–Дело на кой авторски колектив е това творение, ,,Просвета,, ли е издаделството и съответно всички там по веригата, които са одобрили и са дали положителна оценка на учебниците (МОН ), по какви точно критерии оценяват ? А дали да не се напише едно неодобрително писмо като за начало.. и отново нищо да не се случи? Само въпроси и въпроси си задаваме, а няма кой адекватно да ни отговори и се лутаме в един омагьосан кръг ! Не знам, но тепърва ще се сблъскаме с такива неща и е редно да се дават решения, наистина !
————————————–Аз изобщо не мога да разбера какво целят с тази приказка и защо трябва да се акцентира какъв е човекът. Така всяко дете ще пита какви са тези роми и в повечето случаи едва ли ще чуе ласкави думи 🙂 Нямам нищо против да се учи за малцинствата, но за реалната ситуация, с примери за подобрение. А така “народна ромска приказка” хвърлена в нищото ми е много смешна.
————————————–То от самото заглавие става ясно, че това е “фентъзи-приказка”
————————————–Интересно,как до скоро нямаше ромски народни приказки?!Кога ги сътвори народа им?!
————————————–
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vitoojld/public_html/wp-content/themes/novomag-theme/includes/single/post-tags.php on line 4