Той подчерта, че има три елементарни условия за съществуването на науката в съвременната държава – наличието на определен брой учени от различните възрастови групи, на инфраструктура и средства. „Само че хората, които взимат решения са дотолкова неуки и невежи, че вместо да питат, те изказват мнение“, каза още той.
„Протестът на учените пред БАН определено нямаше обществена подкрепа. Беше позорно, унизително. Самият протест беше непълноценен, защото бюджетът беше приет предишната нощ, което е още една подигравка, пълно неразбиране на проблемите и нуждата от наука“, категорична беше Мирела Напетова.
За нас протестът не е новост, той не се случва за първа година. Това бюджетиране са случва от 2008-а насам, тоест няма качествена промяна. Финансиране е необходимо и наистина е жалко, че обществото не разбира, че ние наистина сме необходими, допълни Мина Христова.
Според двете докторантки, „когато няма един базов минимум, за да съществува една организация, и когато няма заплати, които да позволяват живота и работата на хората в нея, не може да се говори за някакви проекти, които да надграждат“.