Вицепрезидент на БФС се оказа агент на ДС

Вицепрезидент на БФС се оказа агент на ДС

Комисията по досиетата освети 11 сътрудници на тоталитарните комунистически служби в Българския футболен съюз (БФС). Това е част от глобалната проверка на членовете на управителните и контролните органи на лицензираните спортни организации в страната. Проверката на БФС е обхванала общо 72 лица, заемали или заемащи такива длъжности след 10 ноември 1989 г. насам (решение №2-1012 от 18 юли 2017 г.).

От тях с установена принадлежност са 17 души, но Комисията е оповестила данните за 11 от тях, тъй като останалите 6-ма са починали и по закон информацията за тях не е публична. Някои от обявените сътрудници са осветени с предишни решения на Комисията при проверки в друго качество. От новите имена изпъква това на българския футболен съдия и международен съдия на ФИФА Любе Спасов. Според данните, съдържащи се в архивите на ДС, той е вербуван като агент под псевдонима „МАКСИМ” от Софийско градско управление на МВР-ДС по линия на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия през 1979 г. През 1982 г. е свален от оперативен отчет.

Агентът на най-висока позиция в БФС е Михаил Касабов – вицепрезидент от 1995 г.

Ето и пълен списък на обявените сътрудници (10 на ДС и 1 на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА):

Веселин Стоянов Балевски, член на Изпълнителния комитет от 27.06.2001 г. до 27.02.2014 г.;

Георги Евдокиев Марков, член на Изпълнителния комитет от 27.06.2001 г. до 10.11.2005 г.;

Ивайло Димитров Мутафчиев, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.;

Кеворк Таквор Кеворкян, член на Управителния съвет до 27.06.2001 г.;

Красимир Павлов Георгиев, член на Изпълнителния комитет от 10.11.2005 г. до 19.11.2009 г.;

Красимир Петров Гергов, член на Изпълнителния комитет от 19.11.2009 г. до 17.01.2014 г.;

Любе Ангелов Спасов, член на Управителния съвет от 26.06.1991 г. до 29.11.1993 г.;

Михаил Тодоров Касабов, вицепрезидент от 15.12.1995 г.;

Пеньо Иванов Хаджиев, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.;

Петър Нейчев Нейчев, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.;

Христо Александров Александров, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.

Комисията е отбеляза в решението си, че за 7 лица президентът на БФС Борислав Михайлов не е предоставил необходимите данни и проверката за тях ще продължи, след като бъде получена необходимата информация.

About Author